Klausučių ,,Upelei“- 15

Šis lapkritis Klausučių Stasio Santvaro pagrindinės mokyklos etninės kultūros būreliui ,,Upelė" padovanojo gražų penkioliktąjį gimtadienį. Būrelis susikūrė 1999 metais. Jame dalyvavo tik pradinių klasių mokiniai. Būrelio vadovė Vilma Baltutienė. Pirmieji darbeliai buvo nedideli: mokėmės gerbti senelius ir tėvus, semtis iš jų žinių, dainavome liaudies dainas, žaidėme žaidimus, lipdėme iš plastilino puodynes, kalbėjome apie vaistinguosius augalus, mokėmės išgirsti medžių ,,kalbą". Pagamintus darbelius, išmoktus žaidimus ir dainas dovanojome mokyklos ir kaimo bendruomenei, Seredžiaus senelių namams, Vilkijos vaikų globos namams. Bėgant metams pradinukų būrį papildė vyresni mokiniai. Kai būrys didesnis, tai ir darbelių galima daugiau nudirbti. Pradėjome rengti projektus, išdrįsome dalyvauti rajono bei respublikiniuose renginiuose, konkursuose: ,,Tramtatulyje", ,,Vieversiukas ant dirvono" bei kt. Rinkome kraštotyrinę medžiagą. Stengėmės išmokti ir išsaugoti kuo daugiau mūsų krašto papročių, tradicijų.

Prisiminėme netradicines mūsų krašto šventes: Ganiavos pabaigtuvių šventę, Ožio dieną, Gandrines ir kt. Suradome daug bičiulių ir draugų, su kuriais jau daug metų bendradarbiaujame ir rengiame bendrus projektus: ,,Svečiuose pas kiškienę", ,,Mergvakarį", ,,Tos kaimo vakaruškos" bei kt. Glaudžius ryšius palaikome su kaimo bendruomene, kultūros centru. Rengiame bendras šventes, kurios tapo tradicinėmis, tai Advento vakarai, Užgavėnės, Valstybinių švenčių paminėjimai, Motinos dienos koncertai. Mielai dalyvaujame Jurginių šventėse Motiškių kaime, Sekminių šventėse Pupkaimyje, Rygiškių k. (Šakių r.), bendradarbiaujame su Seredžiaus S. Šimkaus pagrindinės mokyklos, Raudonės, Juodaičių bei Veliuonos mokyklų etninės kultūros puoselėtojais.

2006 metų balandį įvyko būrelio krikštynos. Etninės kultūros būreliui buvo suteiktas ,,Upelės" vardas.

Šiuo metu būrelį lanko 31 -1-10 klasių mokinių. Per penkiolika metų surinkta ir sukaupta nemaža dalis mokinių kraštotyrinių, projektinių darbų. Tad buvo kuo pasidžiaugti ne tik ,,upeliukams" , bet ir į šventę atvykusiems bičiuliams. Šventėje dalyvavo Seredžiaus ,,Dubysėlė" (vad. Dalė Vasiliauskienė), Veliuonos Antano ir Jono Juškų gimnazijos ,,Veliuonėlė" (vad. Daiva Jurevičienė) Raudonės ,,Aguonėlė" (vad. Elena Martinkienė). Švečiai parodė labai gražias programėles, pasveikino ,,Upelę „ su gimtadieniu. Kaip gi ,,Upelė" be savo pasirodymo! Mažieji žaidė ratelius, merginos jiems pritarė liaudies instrumentais, vyresnieji sušoko trankią polkutę. Šventę apvainikavo didžiulis gimtadienio tortas, kuriame atsispindėjo visi metų laikai. Juk ,,Upelės" veikla labai įvairi. Ji tęsiasi visus metus.

Džiaugiamės, kad mūsų mokykloje puoselėjama etninė kultūra ir nepamirštami mūsų krašto papročiai bei tradicijos.