Kalbėkime motinos tarme

Šių metų rugsėjo 27 dieną mūsų mokykloje minėjome Europos kalbų dieną. Ją šiemet skyrėme lietuvių kalbos tarmėms. Kiekvienos klasės užduotis buvo pristatyti burtų būdu išsitrauktą tarmę arba patarmę.

5-10 klasių mokiniai dar prieš renginį turėjo išsitraukti po lapelį su tam tikra Lietuvos teritorija ir pasiruošti pristatyti, kaip kalbama toje teritorijoje. Svarbiausia buvo atsakyti į keturis klausimus. Mums padėjo ne tik lietuvių kalbos mokytojos, bet ir auklėtojos, todėl visi pasiruošėme puikiai.

Taigi reikėjo papasakoti, kokie pasirinktos tarmės tarimo, linksnių, sakinių sandaros ypatumai ir kuo ji skiriasi nuo bendrinės lietuvių kalbos. Taip pat reikėjo paskaityti tekstą. O tai buvo tikrai nelengva! Mano klasei (8 kl.) buvo papuolęs mūsų gimtasis kraštas, todėl mums buvo lengviausia, nors, pasirodo, nemokame kalbėti kaip aukštaičiai kauniškiai, gyvenantys Marijmpolėje ar Vilkaviškyje.

Mūsų popietei daug linksmybių ir šypsenų dovanojo pradinių klasių mokiniai kartu su mokytojais padainavę tarmiškų dainų. O šventės pabaigoje vaišinomės atsineštais tradiciniais patiekalais. Pasivaišinę ir su linksma nuotaika patraukėme namo vis dar kalbėdamiesi apie tai, kaip įdomiai skamba kitų patarmių žodžiai ir netgi sakiniai. Nors teko pasukti galvas ir palaužyti liežuvį beiruošiant renginiui, daug sužinojome apie savo gimtąją kalbą.